Mitől jó medencénk vize?

Vegyük sorra a medence vízminőségét, tisztaságát befolyásoló berendezéseket, melyekre szükség van!

?


Vízforgató berendezések

Alapvető dolog, hogy a medence vizét szűrni és fertőtleníteni kell.

A szűrést végzik el a vízforgató berendezések. A két leggyakoribb rendszer:
- betétes (cserélhető vagy mosható betéttel) szűrők
- homokszűrős (kvarchomokkal töltött műanyag vagy fém tartályos) vízforgatók

(Diatomás rendszerek viszonylag ritkán fordulnak elő. A vízcserével működő medencék pedig nem célszerűek, közösségi célokra már nem is engedélyezettek.)



Homokszűrős tartállyal működő vízforgató berendezések

Ellestünk valamit a természettől... Ahogy a tenger vize megtisztul a parti homokon átszűrődve, úgy tisztítanak a homokszűrők is.

A szűrés folyamata: A medencéből elszívott víz először a szivattyún található előszűrőn (műanyag szűrőkosár van benne) halad át. Ez megfogja a hajszálak, bogarak, kisméretű szennyeződések egy részét. A még kisebb méretű szennyeződések áthaladnak a szivattyún, a váltószelepen át bejutnak a szűrőtartályba. Ott a medence vize fentről lefelé átpréselődik a kvarchomok szűrőtölteten, közben a szennyeződések felakadnak a szűrőrétegben. A megszűrt víz a váltószelepen át visszajut a medencébe.

A szűrőtartályban lévő kvarchomokon átfolyó vízben lévő szennyeződések a homokban maradnak. Persze néha ezt a homokot is tisztítani kell. Ilyenkor a beépített váltószelep szelep átállításával "kimossuk" a homokot, a benne lévő szennyeződés némi vízzel együtt a csatornába/vízelvezetőbe távozik.

A szűrés-öblítés-előszűrés-szűrés folyamatai is automatizálhatóak motoros, automata váltószeleppel.

A szűrés folyamata.


A szűrőöblítés folyamata.

Magyarázat: "From main drain" - a fenékürítőtől jövő vezeték, "From skimmers" a fölöző(k)től jövő vezeték, "Return" a visszatérő vezeték a medence felé a befúvókhoz,
 "Waste" vízelvezetés (csatorna, stb. felé)


 

Kis méretű homokszűrős berendezések.



Belógatós, szűrőbetétes vízforgató berendezések

Kisebb, általában az áruházakban kapható kisebb medencékhez alkalmasak célszerűen legfeljebb 15 m3 térfogatig. Utólag bármilyen medencéhez használhatóak, ahol az építés során nem lett kialakítva semmiféle berendezés - feltéve hogy találunk megfelelő teljesítményűt!

Cserélhető vagy mosható szűrőbetéttel készülnek. Sokféle típus, kialakítás lehetséges. Az egyik éppen csak működik, a másikkal akár porszívózni is lehet...

A betétes szűrőberendezések között léteznek valóban használható, nagy medencékhez tervezett, beépíthető készülékek is. Gyártanak ilyen rendszerű vízforgatót medencelétrával, akár világítással egybeépítve is. Ezeket mi azonban csak külön megrendelésre forgalmazzuk.

Mindig kérjék ki a szakember tanácsát!



Vízkezelés

A jó fürdővíz csillogóan tiszta, átlátszó, nem bántja a bőrünket, nem pirosítja be a szemünket és nem fertőz meg semmivel.

Hogyan érjük el ezt saját medencénkben? Saját magunk kezeljük a vizet, vagy gépekre bízzuk?



Kézi vízkezelés

A vízkezelés legegyszerűbb módja a kézi vegyszerezés. A víz kezelése során két alapvető feladatatunk van: a helyes klórszint és a pH érték beállítása. Klórmentes vegyszer (pl. brómos, aktív oxigénes) használata esetén kövessék a forgalmazó előírásait!

A magánmedencék esetében legtöbbször kézi vegyszeradagolással történik a vegyszerszintek beállítása. A klórszintnek 0,4-0,8 mg/l, a pH értéknek 7,2-7,6 közötti szintek az ideálisak. Az értékekről egyszerű kézi teszterrel szerezhetünk legkönnyebben információkat, ezek működhetnek reagenstablettákkal (DPD és Phenol Red) vagy folyadékokkal, illetve lakmuszpapírhoz hasonló tesztcsíkokkal. Léteznek persze elektronikus, kijelzős teszterek is, ezek ára azonban általában túl magas az átlagos családi medencét építők számára.

Gondos és pontos adagolás esetén nem szokott a hagyományos klóros vegyszerezéssel problémát okozni, de ha valaki érzékeny a klórra vagy annak a szagára, akkor természetesen más megoldást is tudunk ajánlani.

A vegyszerek kézi adagolása vagy közvetlenül a medencevízbe (előre feloldva), esetleg a vízen úszó vegyszeradagolóba, vagy a szűrőrendszerbe épített fölözőn (szkimmer) illetve mechanikus vegyszeradagoló berendezésen keresztül történik.

Sose dobjon vegyszert közvetlenül a medencébe vagy a feszített víztükrű medence túlfolyójába vagy kiegyenlítő tartályába!

A vegyszerekről a Vegyszerezés menüpont alatt tudhat meg többet!


Hasznos kiegészítő:
Mechanikus vegyszeradagoló

A lassan oldódó vegyszertablettákból több darabot be lehet tenni a sárga színű átlátszó tartályba. A vegyszertartályba az oldalán lévő szabályozóval beállítható mennyiségű medencevíz kerül be vízforgatás közben, a vízben valamennyi vegyszer feloldódik és bekerül a medencébe.
Kis próbálgatással megtapasztalható a szabályozócsap ideális állása.
Ez az eszköz nem méri a vízben oldott vegyszerek értékeit, de 3-4 hétre elegendő vegyszert adagol folyamatos szintentartáshoz a medencébe.



Automatizált vízkezelés

A vegyszerek adagolását egyre többen bízzák önműködő berendezésekre - ez gyakorlatilag kötelező a közhasználatú fürdőkben. Különösen akkor van szükség az okos, önműködő gépekre, ha nem hagyományos módon történik a víz fertőtlenítése, hiszen vannak, akik klór helyett más utat keresnek...

Fontos különbség, hogy az automatikus vegyszerező berendezések folyékony vegyszerek felhasználásával dolgoznak!

Néhány általunk is forgalmazott készüléket mutatunk itt be:


Programozható, automata váltószelep.


Chemmatic ORpH40

Automatikus mérő és vegyszeradagoló berendezés magánmedencékhez: folyékony klóros vegyszer és pH csökkentő szer adagolására.
A berendezés egy központi vezérlőelektronikából, érzékelő szondákból és két vegyszeradagoló szivattyúból áll, melyek a kannás, folyékony vegyszert a mérés alapján szükséges mennyiségben a vízforgató berendezés befúvóágába juttatják.
Egyszerűbb, olcsóbb változata csak a klórszintre figyel. Ennek alkalmazása esetén a pH értéket kézzel vagy kiegészítő berendezéssel kell beállítani.

Előnye: hetekig tartó megbízható vegyszeradagolás (vegyszertartály méretétől függően) felügyelet nélkül


 


Ecomatic ESC-PH 16

Automatikus vízkezelő berendezés magánmedencékhez: folyékony pH csökkentő szer adagolására és a vízben oldott minimális mennyiségű sóból elektrolízis útján előállított klórgázzal végzett fertőtlenítésre. A klórgáz nem marad meg szabadon a vízben, bonyolult folyamatok révén klorid illetve ismét sóoldat lesz belőle, mire visszaér a víz a medencébe.
A berendezés egy központi vezérlőelektronikából, elektrolizáló cellából, érzékelő szondákból és egy vegyszeradagoló szivattyúból áll.
A vezérlőelektronika a szondák jelei és a beállított teljesítmény alapján a vízforgató rendszerbe épített elektrolizáló cellával a vízben oldott sót bontja. A létrejövő aktív klór elpusztítja a vízben lévő élő sejteket (fertőtlenít).
Egyszerűbb, olcsóbb változata csak a fertőtlenítéshez szükséges klór előállítást végzi el. Ennek alkalmazása esetén a pH értéket kézzel vagy kiegészítő berendezéssel kell beállítani.

Előnye: olcsó üzemeltetés, nincs klórszag, lágyvíz hatás, a vízben oldott só mennyisége alacsony (ízlelési határ körüli vagy alatti, min. 3 g/l), a sós víz jó hatású bizonyos bőrpanaszokra (pl. ekcéma).
Figyelni kell azonban a só miatti korróziós hatásokra, de ezek megfelelő technika alkalmazásával megelőzhetőek.


 


Aktív oxigénes vízkezelő

Egy alkalmas készülék a német Dinotec Poolcare mesmatic, mely a Poolcare OXA (vagy helyette Dewan-50 javasolt) fantázianevű klórmentes, aktív oxigén hatóanyagú folyékony fertőtlenítő vegyszer folyamatos, szabályozott adagolására képes a pH érték módosító (csökkentő vagy növelő) vegyszerrel együtt.



Ózonos vízfertőtlenítés

Ozomatic, Din-O-Zon

Az ózon szívesen látott helyettesítése a hagyományos vízkezelési eljárásoknak. Az Ozomatic és a Din-O-Zon fejlett, de egyszerű technológiája onnan ered, ahogy a természet tisztítja a folyóinkat, tavainkat és a levegőt, amit belélegzünk.

A készülékek oxigént vonnak ki a levegőből és átalakítják egy nagyon biztonságos mennyiségű szintű ózonná. Amikor az ózon bejut a medence vizébe, elpusztítja a szennyeződéseket és a kémiai melléktermékeket, melytől a víz rossz minőségű és kellemetlen szagú. Az ózonfejlesztés területén végzett széleskörű kutatás lehetővé tette, hogy gyakorlatilag nincs karbantartás, és minimális vegyszerhozzáadás mellett alacsony üzemben tartási költséggel maradhat medencéjének vízminősége megfelelő.

Az ózonos rendszer minimális, kb. 10%-s fertőtlenítő (klór, bróm, oxigén) vegyszerfelhasználást és pH érték szabályozást is igényel!